Most k umění z.s.

[Zpět na Uskutečněné akce]

Akce v roce 2009


Prosinec 13.12. 2009:  “Land Art v Hnězdenské solné jeskyni”

Umělecký workshop “Land art v Hnězdenské solné jeskyni” pro děti ze štěrboholského Klokánku.

Kompetence: k uvolnění vnitřího napětí, komunikační, pracovní

Co znamená land art? Třeba vykopat díru v nevadské poušti. Udělat nějaký (umělecký) zásah do krajiny. Vytvořit  obrazec v hromadě soli. Vzali jsme  si lopatky a hrabě a vyzkoušeli jsme  si, jaké to je, když umělec nemaluje štětcem ani nevytváří klasickou sochu, ale místo toho umělecky přetváří “solné pole” a zanechává v něm po sobě kreativní stopu, ne nepodobnou tomu, co by třeba v krajině zanechali nějací smělí návštěvníci z Vesmíru. Během našeho tvoření na nás solná jeskyně působila nejen svým terapeutickým účinkem ale i probíhající luminoterapií která nás optimisticky naladila a uvolnila. Ještě před tím jsme ale správn nabudili kreativitu prací s inteligentní plastenlínou, která umožňuje vytvářet umělecká díla, plná pohybu a představivosti.
 

  
  Prosinec 07.12. 2009:  “Malich Sýkora, aneb linie, jak je neznáte”

Umělecký workshop pro děti z Klokánku Smržovka “Malich Sýkora aneb linie, jak je neznáte” s celodenním programem zaměřeným na poznávání pražských kulturních památek a terapeutickou návštěvou Hnězdenské solné jeskyně. Program  popsaný v akci dne 6. a 13.12.2009.


 
 Prosinec 06. a 13.12. 2009:  “Malich Sýkora, a neb linie jak je neznáte”

Dva umělecké workshopy pro děti z kroměřížského Klokánku “Malich Sýkora a neb linie jak je neznáte” s celodenním programem zaměřeným na poznávání pražských kulturních památek a terapeutickou návštěvou Hnězdenské solné jeskyně.

Kompetence: k učení, komunikační, pracovní, terapeutické.

Celodenní program jsme započali terapeutickým pobytem v Hnězdenské solné jeskyni, která dětem poskytla  nejen zregenerovaní po dlouhé cestě, ale take  luminoterapii, která děti optimisticky naladila a pomohla k lepší koncenraci na celý den.

Po terpaii v solné jeskyni následovala projížďka lodí po historické části centra Prahy s  odborným výkladem o historii Prahy, následovanou prohlídkou Musea Karlova mostu, kde se děti seznámily jak se stavěl Karlův most.
V Museu Kampa na krátkodobé výstavě ”Linie, Zdeněk Sýkora a dráty, Karel Malich” jsme ve vystavovaných dílech hledali pomocí naší fantazie cesty a prostředí nám dobře známé z našeho každodenního života. Inspirováni pohledem Sýkory a Malicha jsme vytvářeli naše umělecká díla z drátů, či bavlnek.  Den jsme zakončili návštěvou vánočně nazdobeného Staroměstského náměstí.

  
   
   29.11.2009: Vánoční hra se zpěvy Lakomých Barek a Klenoty

Autorka Blanka Laurychova zpracovala klasický vánoční příběh o zvěstování, narození Ježíše a příchodu pastýřů do Betléma do zábavné divadelní hry se zpěvy, která se líbila jak dětem, tak dospělým, a přjemně je připravila na čas vánoční.  Následovaly umělecké workshopy: Vyrob si vánoční  šperk!; “Malich Sýkora, aneb linie jak je neznáte” a “Moderní umění = pohyb= inteligentní plastelína.”

  25.10.2009: umělecký workshop “Malich Sýkora, aneb linie jak je neznáte”

Umělecký workshop pro děti z hostivického Klokánku “Malich Sýkora a neb linie jak je neznáte” 
s návštěvou Musea Miniatur v areálu Strahovského kláštera

Kompetence: k učení, komunikační, pracovní

Na krátkodobé výstavě v Museu Kampa ”Linie, Zdeněk Sýkora a dráty, Karel Malich”  jsme ve vystavovaných dílech hledali pomocí naší fantazie cesty a prostředí nám dobře známé z našeho každodenního života. Inspirováni pohledem Sýkory a Malicha jsme vytvářeli naše umělecká díla z drátů, či bavlnek. Možnost použít tu nejhlubší představivost děti ohromě uvolnila  a přiblížila jim umění jako svobodou věc, která nás obohacuje a není třeba se ji bát. V Museu miniatur jsme si například prohlédli skutečnou jehlu s karavanou velbloudů v jejím oušku. Veškeré miniaturní umělecká díla vytvořil sibiřský umělec Anatol Koněnko, jehož dílo je skutečně ojedinělé a překvapující. 

 
 
   
20.9.2009: "Hubba Bubba a já"

Vyvrcholení projektu "Hubba Bubba a já" v Museu Kampa, s bohatým kulturním programem s mottem "Bav se po svém ve světě umění"...

 

 
 
 
 
 

 Červenec 29.7.2009: umělecký workshop “Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát”

Umělecký workshop pro děti z brněnského Klokánku “Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát” s celodenním programem zaměřeným na poznávání pražských kulturních památek

Kompetence: k učení, komunikační, pracovní

Shlédnutí Pražského Orloje s apoštoly na Staroměstkém náměstí, prohlídka historických prostor v pražském Klementinu a prohlídka Musea Karlova Mostu nás příjemně připravila na plavbu lodí po Vltavě v historickém centru Prahy.

V Museu Kampa se nad stálolu expozicí ale i nad krátkodobou expozicíi  Václava Cíglera, Maxe Beckmanna a umělecké skupiny COBRA seznamujeme se snahou umělců “dostat” do svých děl pohyb. Tak aby náš prožitek byl úplný  děláme malý workshop s inteligentní plastelínou kde si každé dítě vyrobí svoje vlastní moderní dílo zachycující pohyb.  

Na závěr jdeme na nábřeží Vltavy kde během uměleckého workshopu děti inspirované shlédnutými díly a příběhy umělců, bez zábran samy vyjadřují akrylovými barvami na plátno to co cití, po čem touží, nebo co chtějí sdělit svému oklolí.

 
  Červenec 5.7.2009: umělecký workshop “Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát”

Umělecký workshop "Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát", s celodenním programem zaměřeným na poznávání pražských kulturních památek.

Workshopu se tentokrát účastnila další skupinka dětí z kroměřížského klokánku. Lodě na Vltavě vzhledemm ke zvýšené hladině nejezdily a tak jsme jako náhradní program navštívíli historické prostory pražského Klementina. Děti i tety byly nadšeny historií, exponáty a krásným výhledem z Klementýnské věže. Jedna mladá účastnice nám navíc příjemné zážitky obohatila zábavnou odpovědí na otázku “Kdo postavil Karlův most?” - Karel Gott.. O to větší byla radost, když byl po našem návratu k Museu Kampa obnoven lodní provoz na Vltavě, čehož jsme ihned využili k tradiční plavbě po historických a uměleckých zákoutích a nabrali tak plnou dávku inspirace pro uměleckou tvorbu...

  
Červen 22.6.2009: umělecký workshop “Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát”

Umělecký workshop "Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát", s celodenním programem zaměřeným na poznávání pražských kulturních památek.

Tradičního programu se tentokrát v náhradním termínu zůčastnila malá skupinka z brněnského Klokánku.
Tentokrát nás počasí trochu poškádlilo a museli jsme si občas držet stojany s plátnem aby nám je neodnesl vítr...
V Museu Kampa jsme si prohlédli novou výstavu Cobra, která se mladým účastníkům moc líbila... 
Červen 21.6.2009: umělecký workshop “Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát”

Umělecký workshop "Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát", s celodenním programem zaměřeným na poznávání pražských kulturních památek.

Další etapy workshopu se zúčastnila druhá skupinka dětí z Klokánku Štěrboholy. Během plavby po historickém centru Prahy jsme krmili mlaďata  labutí a tak jsme si připoměli pohádku o ošklivém káčátku. Stejně jako v ostatních programech dostali i dnes děti výrobky firmy Wrigley v rámci projektu “Hubba Bubba a já”.

  Červen 14.6.2009: umělecký workshop “Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát”

Umělecký workshop "Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát", s celodenním programem zaměřeným na poznávání pražských kulturních památek.

Pokračování workshopu se tentokrát zúčastnily děti z Klokánku Kroměříž. Oslavovali jsme rovněž deváté narozeniny malé slečny a to s jahodovým dortem a svíticím a hrajícím přáníčkem...


  

Červen 6.6.2009: Historické rytířské turnaje na koních

Rytíř Petr Novák nás pozval na vystoupení www.traken.cz. Tentokrát se zúčastnily děti z hostivického Klokánku. Představení se konalo na krásném místě na Kladně v areálu Sletiště. Viděli jsme velice zábavné ale i intreraktivní představení středověkého turnaje kde si děti mohly zkusit i středověké válečné umění a jizdu na koni. Děti i tety byly programem nadšeni a těší se na další setkání se středověkem.  
  
   

Květen 31.5.2009: umělecký workshop “Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát”

Umělecký workshop pro děti z kroměřížského Klokánku “Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát” s celodenním programem zaměřeným na poznávání pražských kulturních památek

Kompetence: k učení, komunikační, pracovní

Promenádu apoštolů na Pražském Orloji,  Staroměstkém náměstí a plavba lodí po Vltavě přibližuje nevšední pohled na historické centrum Prahy.

Během prohlídky Musea Kampa se nad stálolu expozicí a nad krátkodobých expozic Václava Cíglera a Maxe Beckmanna zamýšlíme nad posláním umění, nad tím jak se umělec cítí, když tvoří, zda li mu rozumí jeho okolí, jeli uznávaný a  jest li uznání okolí vůbec zapotřebí, či zda li je na obrazu poznat co umělec chtěl vyjádřit. Děti se rovněž učí, jakými způsoby se mohou na umělecká díla dívat. Děti se tak inspiruji skutečnými příběhy slavných umělců a vyjádřují nad těmito myšlenkami svůj názor. Oslavili jsme čtrnácté narozeniny jedné velké slečny.
Během následného uměleckého workshopu děti inspirované shlédnutými díly a příběhy umělců, bez zábran samy vyjadřují akrylovými barvami na plátno to co cití, po čem touží, nebo co chtějí sdělit svému oklolí. Jejich díla jsou tak zrcadlem jejich fantazie, momentalní nálady či přání. Dáváme volnost a necháváme tvořit, neboť umění je svobodné, obohacující nás samotné,  někdy rebelující, reflektující dobu či okamžik, ve které dílo vznikalo... a proto nekritizujeme, neboť vetšinou neznáme  souvislosti za jakých podmínek mohlo umělecké dílo vznikat, co tím chtěl autor vyjádřit, na co upozornit, čemu se vzepřít...

Lanovou drahou  míříme  na Petřín a dále na vrchol Petřínské věže s krásným výhledem na celou Prahu. Návštěvou historického bludiště zakončujeme náš program.

 
Květen 24.5.2009: umělecký workshop “Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát”

Umělecký workshop "Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát", s celodenním programem zaměřeným na poznávání pražských kulturních památek.

Druhé etapy workshopu se tentokrát zúčastnily děti z Klokánku Štěrbohloly. Při výtvarné části workshopu jsme se na nábřeží Vltavy seznámili s exotickým kamarádem: mezi četnými návštěvníky byla milá slečna která venčila svého roztomilého exotikého ještěra... Naši malí účastníci workshopu si z něj okamžitě udělali umělekého mazlíčka...  

 
 
   

  

Květen 17.5. 2009:  “Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát”

Umělecký workshop pro děti z Klokánku ze Smržovky “Moje první malba na plátno, aneb není se čeho bát” s celodenním programem zaměřeným na poznávání pražských kulturních památek

Kompetence: k učení, komunikační, pracovní

Prohlídka Musea Karlova Mostu děti seznamuje s tím, jak se Karlův most stavěl a jaká byla jeho cesta historií.
Plavba lodí po Vltavě přibližuje nevšední pohled na historické centrum Prahy. Během plavby nás kapitán lodi odborně zábavným výkladem seznamuje s historií kulturních památek v bezprostředním okolí Vltavy.

Během prohlídky Musea Kampa se nad stálolu expozicí a nad novou expozicíi  Václava Cíglera a Maxe Beckmanna zamýšlíme nad posláním umění, nad tím jak se umělec cítí, když tvoří, zda li mu rozumí jeho okolí, jeli uznávaný a  jest li uznání okolí vůbec zapotřebí, či zda li je na obrazu poznat co umělec chtěl vyjádřit. Děti se rovněž učí, jakými způsoby se mohou na umělecká díla dívat. Děti se tak inspiruji skutečnými příběhy slavných umělců a vyjádřují nad těmito myšlenkami svůj názor.

Během následného uměleckého workshopu děti inspirované shlédnutými díly a příběhy umělců, bez zábran samy vyjadřují akrylovými barvami na plátno to co cití, po čem touží, nebo co chtějí sdělit svému oklolí. Jejich díla jsou tak zrcadlem jejich fantazie, momentalní nálady či přání. Dáváme volnost a necháváme tvořit, neboť umění je svobodné, obohacující nás samotné,  někdy rebelující, reflektující dobu či okamžik, ve které dílo vznikalo... a proto nekritizujeme, neboť vetšinou neznáme  souvislosti za jakých podmínek mohlo umělecké dílo vznikat, co tím chtěl autor vyjádřit, na co upozornit, čemu se vzepřít...

Lanovou drahou  míříme  na Petřín a dále na vrchol Petřínské věže s krásným výhledem na celou Prahu. Návštěvou historického bludiště zakončujeme náš program.
 

   

Duben 5.4. 2009:  Velikonoce v Museu Kampa 

Bohatý kulturní a zábavny program s tématikou velikonoc a umění v Museu Kampa. 


   

Únor, 23.2. 2009: Vyrob si vlastní šperk!

V ateliéru www.frou-frou.cz nám připravila paní majitelka Petra Žižlavská workshop "Vyrob si vlastní šperk technikou ketlování"

Ketlování je jedna ze základních technik pro výrobu šperků, při které se používají jak korálky, tak i kovové součásti. Děti se naučily používat ketlovací kleště a štípačky, spojovat jednotlivé drátky (ketlovací jehly a nýty) a radostně si vybíraly korálky, které na ně navlékaly. Postupně si zvykly na jemnou práci šperkařů a vytvořily si své vlastní náhrdelníky a náušnice, které si potom odnesly do Klokánku. Workshop kromě radosti z vlastnoručně udělaného šperku dětem ukázal jak nepředvídatelně pracné dokážou být věci které je na první pohled jednoduché vyrobit. 


Únor, 14.2. 2009: Svatý Valentýn na Kampě pro zamilované děti a umělce

Jsou umělci také „normální lidé“? Milují taky nebo jenom malují? Všichni přece víme, že kdo miluje tak maluje!

Na svatého Valentýna jsme společně prozkoumali zamilované příběhy slavných umělců a vytvořli jsme si valentýnský dárek každý pro toho, koho má ze všech nejraději.

  

Leden, 18.1. 2009: Bylo jednou jedno království...

Program pro naše nejmenší  v duchu "moje první setkání s uměním" pohádkovou formou seznámil děti se stálou expozicí Musea Kampa. Museum se změnilo v začarované království, které si podmanil zlý kouzelník protože pro sebe chtěl získat krásnou princeznu. Její strážce i ostatní obyvatele království zaklel do obrazů a soch! Princeznini věrní strážci ale zakročili a pomohli ji najít a vysvobodit. A jako správní umělci zhotovili princezně portrét, aby si našla lepšího manžela než zločinného kouzelníka!

   Akce v roce 200813.12. 2008: Předvánoční divadlo: Pastýřská vánoční hra se zpěvy

Předvánoční divadlo v rámci cyklu oživené umění - umění široké veřejnosti v Museu Kampa

Studenti Akademie sociálního umění TÁBOR ve spolupráci s chráněnou dílnou Gawain v klasickém vánočním příběh o Zvěstování, narození Jezulátka a příchodu pastýřů do Betléma!

   
   

Projekt „Oživené umění“ smysluplně navazuje na celkovou misi Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, která pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a současně prezentuje veřejnosti velice specifické expozice Františka Kupky, Otto Gutfreunda a expozici Středoevropského moderního umění. Doprovodné programy z těchto sbírek vycházejí a zároveň uvádějí české a středoevropské moderní umění do souvislostí světového modernismu. Programy jsou v souladu také s celoročním výstavním plánem Musea Kampa. Projekt tak přispívá k osvětě v oblasti umění a kultury a podněcuje zájmem veřejnosti o umění (nejen) ze sbírek Musea Kampa.

Cílem programu je zprostředkování umění různým cílovým skupinám z řad široké veřejnosti a rozvoj tvořivosti, interakce s uměním a tvořivého myšlení účastníků „oživujících“ programů.


6.12. 2008: Mikulášská besídka v Museu Kampa

Zdobení vánočního stromu na nádvoří

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu strarostou panem ing. Petrem Hejmou

Sváteční slovo k předvánočnímu období  

   

Předvánoční koncert:

   
   

Ansámbl sólistů CONCERTINO

Roman Fedčuk housle, Stania Ramešová harfa, Lenka Kozderková flétna, Karel Nedoma zpěv

Canzona - ženský pěvecký sbor

Jana veverková sbormistryně

  

15.11. 2008: Poznáváme středověk

Kompetence: komunikační, kulturní, historie a lidové umění

Fakultativní výlet za poznáváním středověku a historických venkovských obyčejů; první zastávka byla v historické Středověké krčmě v Dětěnicích s prohlídkou historických sklepů, včetně památného Starého sklepa, kde byly druhotně vloženy barokní klenby

Návštěva Hradu Kost v doprovodu hradního pána Jirky Brandýského, který nás provedl s poutavým výkladem; Hrad se nachází v krásném prostředí Českého ráje, uprostřed pískovcových skal. Hrad kost vznikl kolem poloviny 14. století a jeho stavebníkem byl Beneš z Vartemberka, zmiňovaný zde již roku 1349. Dominantou stavby je pětipatrová obytná věž, zvaná Bíla.

    

Poslední zastávkou byl dobový táborák v Podlužanech na venkovském statku, kde rytíř z Podlužan Petr Novák připravil interaktivní program s venkovskými zvířaty, jízdou na koni a velbloudu.

    

Program přinesl dětem, trávícím celý svůj život v městských podmínkách, aktivní zkušenost s venkovem, dobovými obyčeji a historií.
  

Doprovodný program byl připraven členy skupiny Traken www.traken.cz 
Zváštní poděkování firmě www.altis.wz.cz za pohodlnou dopravu autobusem.

9.11. 2008:  Výtvarný Workshop - tradiční dekorativní a vánoční umění

Výroba vánočních ozdob pro vánoční stom který bude umístěn na nádvoří Musea Kampa a následně slavnostně při Mikulášské besídce dne 6.12. rozsvícen starostou Prahy 1 ing. Petrem Hejmou viz. plánované akce

   

15.10. 2008 Poznáváme artistické umění

Kompetence: seznámení s artistickým uměním

Ve svém cirkuse nás osobně přivítal Principál Ludvík Berousek který je sedmou genarací slavné cirkusové rodiny. Tradice jeho rodiny a celoživotní zkušenosti se zrcadlily ve vysoké úroveni programu.

   

Vrcholné akrobatické uměni a dokonalý výcvik zvířat nás presvedcil že kvalitní cirkusivé umění jestě existuje. Programová náplň se setkala s pozitivním přijetí jak u dětí tak i u doprovodu. www.cirkusbernes.cz

5.10. 2008:  Umění kolem nás

Projížďka lodí s následnou prohlídkou výstavy „Klokánek v Museu Kampa“ kde byla vystavena díla z již zmíněného workshopu s Liběnou Rochovou v Museu Kampa. Tato druhá stejná akce byla zorganizována pro děti které byli 21.09. nemocné vzhledem k vysokému počtu.


4.10. 2008:  Workshop s Janou Babincovou v Klokánku Hostivice

Workshop na téma Kupkovo dílo a struktury kde děti tvořili mimo jiné i obrazy z kamenů které budou draženy během příštího roku v aučkní síni Kodl a výtěžek půjde přímo na konto Klokánku v Hostivicích.

 21.9. 2008:  Umění kolem nás

Projíždka lodí s následnou prohlídkou výstavy „Klokánek v Museu Kampa“ kde byla vystavena díla z již zmíněného workshopu s Liběnou Rochovou v Museu Kampa.


6.9. 2008:  Interaktivní Workshop s Liběnou Rochovou

Přední modní návrhářkou na téma ”papír a nůžky” kdy děti pod vedením Liběny Rochové vztvořili papirové sochy které posléze tvořily samostatnou výstavu v Museu Kampa pod názvem “Klokánek v Museu Kampa”

  


1.6. 2008:  Den dětí

NÁDVOŘÍ A VÝSTAVNÍ PROSTOR „POD TERASOU“
10.00 – 15.00 OTISK, SILUETA, GESTO – workshop frotáže umělce Karla
Matouše Zavadila (více o umělci na www.matouskz.com)
10.00 – 15.00 MASKY – malování na obličej divadelními líčidly a soutěž o
nejlepší masku
10.00 – 18.00 KIDS@KAMPA – výstavka uměleckých děl dětí a studentů,
vytvořených během celoročních workshopů a animačních programů
+ občerstvení od firmy Odkolek a Perfect Catering – Kluci v akci
HLAVNÍ BUDOVA MUSEA KAMPA
11.00, 12.00 a 13.00 ART TOUR – zábavná procházka muzeem
s řadou menších uměleckých aktivit
15.00 POVĚSTI PRAŽSKÉ – loutkové divadlo umělecké dvojice Evy
Hruškové a Jana Přeučila (více o divadle www.evahruskova.cz)

  

18.5. 2008:  Dramatický interaktivní workshop: Bylo jednou jedno království..

Kompetence: k učení, k řešení problémů, komunikativní, pracovní

Program pro čtyřleté holčičky a kluky "moje první setkání s uměním" pohádkovou formou seznamilo děti se stálou expozicí Musea Kampa. Museum se mění v začarované království, které si podmanil zlý kouzelník protože pro sebe chtěl získat krásnou princeznu. Její strážce i ostatní obyvatele království zaklel do obrazů a soch! Vše ale ještě není ztraceno. Princeznini věrní strážci nám pomohou ji najít a vysvobodit. A pokud se nám to podaří, jako správní umělci zhotovíme princezně portrét, abychom jí pomohli najít si lepšího manžela než zločinného kouzelníka!

  

27.4. 2008:  Interaktivní Workshop Ztracený ráj (Romské umění)

Zábavně-vzdělávací workshop k unikátní výstavě romského umění, která byla představena na loňském benátském bienále a v Praze byla obohacena o české a slovenské umělce, kteří v Benátkách nebyli zastoupeni. Interaktivní komentovaná prohlídka výstavy Ztracený ráj měla ukázat, že romská kultura rozhodně neznamená pouze hudbu a tanec. V rámci uměleckého workshopu se děti nechali inspirovat výstavou k vlastní koláži z množství barevných, netradičních materiálů.

  


29.3. 2008:  Interaktivní Workshop “Struktury”

Kompetence: k učení, k řešení problémů, komunikativní, sociální a personální, občanská, pracovní

  

Co znamená ve výtvarném umění strukturalismus? Jaká je souvislost uměleckého strukturalismu a struktur kolem nás, ve kterých žijeme a jednáme? Jaký je vztah mezi člověkem a strukturou? Na tyto otázky hledala odpověď interaktivní prohlídka spojující několik zdánlivě odlišných děl umělců zastoupených ve Sbírce Jana a Medy Mládkových, které ale pojí určitý vztah ke strukturám a sítím dnešního světa. Zabývali jsem se díly Karla Malicha, Jiřího Sozanského, Zdeňka Sýkory nebo Karla Nepraše. V rámci uměleckého workshopu si účastníci vytvoří vlastní „strukturu“.